34th Annual Blissfest Performers

Abigail StaufferAbagail Stauffer Trio

Main Stage – Saturday – 2:00 pm Third Stage – Saturday – 4:00 pm Song Tree – Sunday- 3:30 pm

http://www.abigailstauffer.com

 

The AccidentalsThe Accidentals

Song Tree – Saturday – 12:30 pm Blisstro-Dome – Saturday – 9:00 pm Club Bliss – Sunday – 6:00 pm Alternative Acoustic Indie Folkish Rock with a twist…

https://www.facebook.com/theaccidentals

Abrorne or aquaticAirborn or Aquatic

Second Stage – Sunday – 11:00 pm Jam Band

http://airborneoraquatic.net/

Andrew and Noah BandAndrew & Noah Band

Club Bliss – Friday – 8:30 pm Second Stage – Friday – 10:30 pm Blisstro-Dome – Saturday – 2:00 pm Main Stage – Saturday – 4:00pm Americana Groove www.andrewandnoah.com/

The Appleseed CollectiveThe Appleseed Collective

Main Stage – Saturday – 12:30 pm Club Bliss – Saturday – 5:00 pm Song Tree – Saturday – 9:00 pm Third Stage – Sunday – 5:00 pm Mix the Hot Club of Paris with the sweaty soul of Dixieland, a couple blades of bluegrass… http://www.theappleseedcollective.com/

The Bennett BandThe Bennett Band

Main Stage – Friday – 4:30 pm Third Stage – Friday – 9:30 pm Club Bliss – Saturday – 4:00 pm www.bennettband.com

Billy Strings and Don JulinBilly Strings & Don Julin

Second Stage – Friday – 6:30 pm Main Stage – Saturday – 9:30 pm Bluegrass www.donjulin.com/billystrings.html

Blair CrimmonsBlair Crimmons and the Hookers

Second Stage – Saturday – 6:00 pm Main Stage – Sunday – 2:30 pm Third Stage – Sunday – 6:00 pm Ragtime and 1920’s Dixieland Jazz  www.blaircrimminsandthehookers.com

Blood SistersBlood Sisters

Second Stage – Sunday – 5:00 pm   www.thebloodsisters.com

Brown Rice FamilyBrown Rice Family

Second Stage – Saturday – 9:30 pm Main Stage – Sunday – 5:30 pm Roots www.brownricefamily.com/

Claudia Schmidt and Dean MagrawClaudia Schmidt & Dean Mcgraw

Main Stage – Saturday – 3:00 pm Song Tree – Saturday – 5:00 pm Second Stage – Sunday – 4:00 pm www.claudiaschmidt.com www.deanmagraw.com

DarlenyaDarlenYa

Third Stage – Saturday – 9:00 pm Second Stage – Sunday- 6:00 pm New Orleans jazz, soul, funk, native american, ranchero, reggae, samba & calypso www.darlenya.net/

Dixons ViolinDixon’s Violin

Club Bliss – Saturday – 10:30 pm Blisstro-Dome – Saturday – Midnight

www.dixonsviolin.com/

Donna The BuffaloDonna the Buffalo

Main Stage – Friday – 9:30pm Song Tree – Saturday – 4:30 pm Second Stage – Saturday – 11:00pm

Reggae, zydeco and jam-band stylings 

www.donnathebuffalo.com

DuhksDuhks

Third Stage – Sunday – 4:00 pm Main Stage – Sunday – 8:30pm

www.duhks.com

 

Erin IveyErin Ivey

Club Bliss – Saturday – 3:00 pm Song Tree – Saturday – 8:00 pm Main Stage Saturday – 9:30 pm Blisstro-Dome – Sunday – 5:00 pm Third Stage – Sunday – 7:00 pm

www.erinivey.com

E-MinorE-Minor

Main Stage – Friday – 2:00 pm Blisstro-Dome – Friday – 10:30 pm

Folk flavor, with a hint of an old jazz and blues influence.

www.facebook.com/eminor83

FauxgrassFauxgrass

Main Stage – Friday – 3:00 pm Blisstro-Dome – Friday – 8:30 pm Third Stage – Saturday – 3:00pm

Bluegrass

www.fauxgrassmusic.com/

Felix photoFelix y Los Gatos

Blisstro-Dome – Saturday – 2:00 pm Second Stage – Saturday – 4:30 pm Third Stage – Saturday – 10:30 pm Main Stage – Sunday – 1:00 pm Blisstro-Dome – Sunday – 4:00 pm

www.facebook.com/FelixYLosGatos?ref=ts&fref=ts

Fishtank EnsembleFishtank Ensemble

Second Stage – Friday – 9:00 pm Blisstro-Dome – Saturday – 3:00 pm Main Stage – Saturday – 8:30pm

Turkish, Romanian, Gypsy, French hot jazz, Balkan, Greek and more.

www.fishtankensemble.com/

Galactic SherpasGalatic Sherpas

Second Stage – Saturday – 12:30 am Time: TBA

 

www.galacticsherpas.com/

Hardy dam RamblersHardy Dam Ramblers

Second Stage – Friday – 5:30pm Club Bliss – Friday – 9:00 pm Drum Kiva – Saturday – Midnight Second Stage – Sunday – 1:00pm

 

Heywood BanksHeywood Banks

Main Stage – Sunday – 7:00 pm

 

www.heywoodbanks.com

Honey SpineHoney Spine

Third Stage – Saturday – 12:30 am Club Bliss – Sunday – 4:30 pm

 

www.honeyspine.com

Izgreyala

TBA Middle Eastern Dance

 

www.facebook.com/Izgreyala

Joe Driscoll & Sekou KouyateJoe Driscoll & Sekou Kouyate

Main Stage – Sunday – 4:00 pm Second Stage – Sunday – 9:30 pm

 

http://joeandsekou.com/

Joe Hertler and the Rainbow SeekersJoe Hertler and the Rainbow Seekers

Third Stage – Saturday – 5:00 pm Second Stage – Saturday – 7:30 pm

 

www.joehertler.com

Joe ReillyJoe Riley

Third Stage – Saturday – 10:00 am Song Tree – Sunday – 2:30 pm

 

www.joereilly.org

josh davisJosh Davis

Third Stage – Friday – 5:30 pm

 

wwwjoshuadavismusic.com

KellervilleKellerville

Club Bliss – Saturday – 2:00 pm Club Bliss – Sunday – 2:30 pm Second Stage – 4:30 pm

 

https://www.facebook.com/welcometokellerville

cooperflytroupeKevin Kammeraad & Cooperfly Puppet Troupe

Third Stage – Friday – 3:00 pm Third Stage – Sunday – 10:00 am

 

http://www.kevinkammeraad.com/

LaithLaith Al-Saadi

Second Stage – Friday – Midnight Third Stage – Friday – 6:30 pm

 

http://www.laithmusic.com/

Madcat Midnight Blues JourneyMadcat Midnight Blues Journey

Second Stage – Friday – 7:30 pm Third Stage – Saturday – 7:30 pm

Blues

www.madcatmusic.net/mmbj.html

Moors and McCumberMoors and McCumber

Second Stage – Saturday – 2:30 pm Third Stage – Saturday – 6:30 pm

Club Bliss – Saturday – 11:30 pm Third Stage – Sunday – 3:00 pm

www.moorsandmccumber.com

MuleboneMulebone

Song Tree – 3:00 pm Blisstro-Dome – Saturday – 7:00 pm Main Stage –Saturday – 9:30 pm

Second Stage – Sunday – 3:30 pm Third Stage – Sunday – 10:00 pm

www.mulebonemusic.com

The O'SchravesThe O’Shraves

Main Stage – Friday – 5:30 pm Second Stage – Friday – 3:00 pm Second Stage – Saturday –

Noon Blisstro-Dome – 6:00 pm Folk, Celtic

www.facebook.com

peaceful sistersPeaceful Sisters

Second Stage – Saturday – 10:00am Second Stage – Sunday – 10:00am

 

 

Peacemeal String BandPeacemeal String Band

Appalachian style old-time fiddle, claw hammer banjo, hammered dulcimer, tenor guitar, 6-string guitar, and the harmonica with vocal harmonies. http://www.peacemealstringband.com/

PETER ROWAN BLUEGRASS BANDPeter Rowan Bluegrass Band

Third Stage – Friday – 4:00 pm Main Stage – Friday – 6:30 pm Bluegrass http://www.peter-rowan.com/bluegrass.html

Rusted RootRusted Root

Main Stage – Saturday – 10:30 pm Time: TBA http://www.rustedroot.com/

Scott CookScott Cook

Song Tree – Friday – 8:30 pm Third Stage – Friday – 11:30 pm Main Stage – Saturday – 11:30 am Blisstro-Dome – Saturday – 10:00pm Blisstro-Dome – Sunday – 5:00 pm Folk www.scottcook.net

seth and maySeth and May

Second Stage – Sunday – 3:00pm Third Stage – Sunday – 8:00pm www.sethandmay.com/

star and miceyStar and Micey

Third Stage – Saturday – 11:30 pm Main Stage – Saturday –  7:00 pm Second Stage – Sunday – 8:00 pm www.starandmicey.com/

tartanicTartanic

Third Stage – Friday – 10:30 pm Main Stage – Saturday – 6:00 pm Second Stage – Sunday – 7:00 pm https://www.facebook.com/tartanicofficial

Todd SniderTodd Snider

Main Stage – Friday 8:00 pm Folk/Americana http://www.toddsnider.net/

****ALSO APPEARING****

John Richey * Dr. Goodhart * Mo & Dale * Charlie Millard * Dede Alderman * Ignis Initium * Jess MIller * Kirby * Sara Creamer * Laura Fullard * Maray Fuego * Rex Costello * Silent Disco – With Dj Doiate